Narzędzia do polerowania samochodu

Odpowiednia maszyna polerska dla Twojego samochodu

Patrycja Zając
Styczeń 21 2017

Rodzaje polerek samochodowych

Matowienie lakieru to naturalny efekt po kilku latach użytkowania. Mają na to wpływ czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce i mróz, a do tego także mycie w myjni bezdotykowej przez co osadza się tzw. brud statyczny.

Chcąc przywrócić blask karoserii mamy do dyspozycji polerowanie ręczne lub mechaniczne, z których te drugie z pewnością są bardziej wygodne. Jednak użycie polerki samochodowej wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeśli polerka zostanie dobrze wykonana, lakier odzyska połysk, wyeliminowane zostaną drobne rysy i otarcia, oraz skorygowane zostaną inne wady lakieru.

Polerka – którą wybrać?

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów polerek, jednak każda wymaga odpowiedniej wprawy. Polerka rotacyjna (obrotowa) jest bardzo wymagająca, ponieważ w tym przypadku nieprawidłowe wykonywanie czynności może uszkodzić lakier. Polerka orbitalna natomiast jest bardzo dobra dla osób którym brakuje wprawy, ponieważ z nią istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia lakieru.

Polerka kątowa pięknie potrafi wygładzić także powierzchnię drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Jak widać każda polerka ma swoje wady i zalety, liczy się tutaj najbardziej jakość sprzętu. Najlepsze polerki to takie z mocą powyżej 1000W, w miarę lekkie, które potrafią pracować długo i bezawaryjnie. Dobrze jest jeśli wybrany przez nas model posiada możliwość regulacji prędkości, co zapewnia nam stałą prędkość działania.

Polerka samochodowa

Bardzo często do polerowania nadają się nakładki na polerkę samochodową, czyli tzw. pady. Pady mogą być wykonane z gąbki lub z wełny (lecz ta szybko się ściera i trzeba mieć spore doświadczenie przy jej użyciu). Zadaniem padu jest polerowanie, ścieranie i wykańczanie powierzchni lakieru. Nie polecane są do polerowania zderzaków oraz tylnej klapy, natomiast świetnie sprawdzają się przy polerowaniu dużych powierzchni. Zanim zaczniemy polerkę pamiętajmy, aby wcześniej dokładnie samochód umyć i oczyścić z wszelkich zabrudzeń.

Która polerka jest najlepsza?

Od wielu lat na polskim rynku były obecne polerki obrotowe, które są bardzo wymagającym sprzętem. Dużo później weszły na rynek polerki orbitalne, które zwiększyły bezpieczeństwo i wygodę pracy. Polerkę orbitalną może z powodzeniem użyć nawet amator, który nigdy nie pracował w profesjonalnym zakładzie. Jednak polerka obrotowa ma lepsze właściwości ścierne i jest bardziej wydajna, można do niej dodać także pady wełniane. Ten rodzaj polerki jest także bardziej precyzyjny i skuteczny w usuwaniu rys, co bardzo dobrze widać na kolorowych lakierach.

Udostępnij