Odświeżenie lakieru samochodowego

Czym polerować lakier - polerki samochodowe

Patrycja Zając
sty 26 2017

Konserwacja lakieru

Lakiery różnią się między sobą na wiele sposobów, jednym z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę, jest przy tym stopień ich delikatności. Co do zasady więc, im jest on bardziej miękki, tym delikatniejszych środków polerskich należy używać chcąc doprowadzić go do idealnego stanu nie narażając go jednocześnie na uszkodzenia.

Polerka obrotowa

Jednym z najuważniejszych środków tego typu wydaje się być polerka rotacyjna znana też jako obrotowa. W rękach zawodowców jest on podstawowym narzędziem polerskim i jako taka cieszy się ogromną popularnością. Pozwala ona na szybkie skorygowanie lakieru, można jednak liczyć na nią również wówczas, gdy zależy nam na wykończeniu regenerowanej powierzchni. Minimalnym wymaganiem jest tu możliwość regulowania samej prędkości obrotowej.

Jeśli zdecydujemy się na maszynę wysokiej jakości, będziemy musieli liczyć się z określonym kosztem związanym z jej zakupem, nie można jednak nie docenić i tego, że działanie takie ma spore korzyści. Zyskamy nie tylko rozwiązanie trwalsze, ale i bardziej odporne na przegrzanie, nie będziemy też musieli obawiać się o to, że zacznie nam ona zwalniać pod wpływem nacisku. Oczywiście, jeśli nie myślimy o częstym wykorzystywaniu takiego sprzętu, z pewnością wystarczy nam urządzenie tańsze.

Prawidłowe użytkowanie

Bez względu na to, jaki typ maszyny rotacyjnej wybierzemy, nie możemy zapominać o tym, że wskazane jest bardzo ostrożne posługiwanie się nią. W innym wypadku istnieje ryzyko przypalenia lakieru albo spowodowania powierzchniowych uszkodzeń, wśród których szczególnie irytujące potrafią być hologramy widoczne zwłaszcza w słońcu.

Pady polerskie

Polerka mimośrodowa

Innym rozwiązaniem jest polerka mimośrodowo-obrotowa znana też jako polerka dual-action. Jest to rozwiązanie warte zainteresowania przede wszystkim wówczas, gdy chcemy doprowadzić do porządku nasz samochód, a jednocześnie mamy świadomość tego, że brak nam doświadczenia w lakiernictwie. Co ciekawe, jest to również rozwiązanie budzące zaciekawienie wśród coraz większej grupy profesjonalistów. Jeśli decydujemy się na tego typu rozwiązanie, powinniśmy liczyć się z tym, że oczekiwanie na efekt, który nas usatysfakcjonuje, będzie trwało nieco dłużej.

W zamian dostaniemy jednak gwarancję, że ryzyko uszkodzenia lakieru zostanie ograniczone do minimum. Warto wspomnieć także o padach polerskich. Mamy tu na myśli okrągłe nakładki wykonane z gąbki i mocowane na rzep. Mają różną twardość, różnią się też swoim przeznaczeniem. Te twarde wykorzystuje się podczas korekty lakieru, miękkie są zaś stosowane już na etapie wygładzania do wykończenia powierzchni.

Udostępnij