Odświeżenie lakieru samochodowego

O czym pamiętać polerując samochód?

Karol Kruszyński
sty 26 2017

Chemia samochodowa

Polerowanie lakieru samochodowego jest zaliczane do dość żmudnych czynności zwłaszcza, że i jej skutki wcale nie muszą być trwałe, ogromny wpływ na nie mają bowiem panujące w danym momencie warunki pogodowe. Wielu kierowców uważa jednak, że nawet, jeśli mówimy o ryzyku, warto zdecydować się na jego podjęcie.

Jak zatem polerować auto, aby czynność ta charakteryzowała się skutecznością, a jednocześnie nie stanowiła zagrożenia dla samego samochodu?

Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek aktywności wiążących się z dbaniem o lakier należy uświadomić sobie, że najważniejszy jest w takim przypadku umiar. Nie brakuje kierowców przekonanych o tym, że w momencie, w którym zdecydują się na użycie większej dawki środka polerującego niż ta, która jest zalecana przez producenta, będą też mogli liczyć na skrócenie czasu trwania takiego zabiegu oraz jego lepsze efekty. Niestety, taka zależność nie istnieje, a wspomniane zalecane dawki tworzy się właśnie po to, aby zagwarantować lakierowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Pielęgnacja lakieru

Bardzo często zadrapania i odbarwienia pojawiają się przecież właśnie dlatego, że nałożono środki chemiczne w zbyt dużej ilości albo nie zdecydowano się na ich staranne spłukanie. Nie da się zaprzeczyć, że ta sama zasada znajduje zastosowanie także wówczas, gdy w centrum uwagi znajduje się dynamika wykonywanych przez nas ruchów. Jeśli przesadnie skoncentrujemy się na jednym fragmencie, może się okazać, że nasze ruchy nie mają wiele wspólnego z delikatną pielęgnacją, a więc taką, która jest nam zalecana.

Polerowanie samochodu

Jeszcze przed podjęciem wyzwania warto też uświadomić sobie, jak ważny jest dobór właściwych środków. Musimy liczyć się zatem z tym, że przed znalezieniem tego najlepszego będziemy musieli wypróbować przynajmniej kilka innych preparatów. Problemem nie musi być zresztą nawet ich skuteczność, ale bezpieczeństwo, na rynku nie brakuje bowiem środków, które są efektywne, szybko prowadzą jednak do zniszczenia lakieru samochodowego.

Polerowanie jest czasochłonne

Jeśli jesteśmy już gotowi zadajmy sobie pytanie o to, jakim czasem dysponujemy. Nie ma, niestety, przesady w stwierdzeniu, że polerowaniu należy poświęcić przynajmniej kilka godzin. Oczywiście, końcowy efekt wynagradza włożony w to trud, należy jednak liczyć się z tym, że mamy do czynienia z czynnością czasochłonną. Nie ma też sensu polerować samochodu ręcznie.

Owszem, takie działanie znakomicie prezentuje się na filmach, w rzeczywistości musielibyśmy jednak przeznaczyć na ten cel przynajmniej kilka dni. Czyszczenie mechaniczne wymaga precyzji, jeśli jednak odpowiednio się do niego przygotowujemy, zminimalizujemy ryzyko pojawienia się niebezpiecznych błędów.

Udostępnij