Pielęgnacja samochodu

Błędy popełniane podczas pielęgnacji samochodów

Karol Kruszyński
maj 13 2017

Prawidłowe mycie auta

Pielęgnacja samochodu to zadanie, którego nijak nie może pominąć żaden właściciel samochodu. Wynika to zarówno z kwestii estetycznej, jak i stricte praktycznej.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pielęgnacja samochodu to działanie bardzo proste i nieskomplikowane, rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie dowodząc – pielęgnację samochodu należy wykonywać z głową, czyli w taki sposób, by nie uszkodzić karoserii, a przy tym zniwelować wszystkie niedoskonałości.

W tym artykule podpowiadamy w jaki sposób należy pielęgnować samochód, by uniknąć opłakanych w skutkach błędów.

Chemia gospodarcza i środki czystości

Częstym błędem jest używanie detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że to, co sprawdza się w kuchni czy łazience, niekoniecznie sprawdzi się podczas pielęgnacji samochodu. Stosowanie płynu do naczyń zamiast szamponu samochodowego spowoduje to, że auto nie tylko straci blask, ale przede wszystkim będzie matowe. Efekt odwrotny do pożądanego.

Równie nieefektowna jest pielęgnacja tapicerki skórzanej lub kierownicy z wykorzystaniem kremu do rąk – skóra samochodu może ulec odbarwieniom lub przebarwieniom, może także zacząć się ścierać, co niekorzystnie wpływa na jego estetykę i wartość.

Płyn do mycia kominków lub grilla często jest stosowany jako środek do usuwania nalotu z aluminiowych felg. Faktem jest, że nalot zniknie, jednak wraz z nim zniknie także ochronna warstwa lakieru.

Pielęgnowanie auta za pomocą gąbki także nie jest dobrym pomysłem, nawet w sytuacji, gdy jest to bardzo miękka gąbka – należy pamiętać, że materiał ten posiada strukturę, w której mogą znajdować się drobinki piasku, które zarysują karoserię.

Środki do czyszczenia samochodu

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ręcznik z mikrofibry, który można dokładnie wypłukać w czystej wodzie.

Przygotowując się do pielęgnacji samochodu najlepiej zaopatrzyć się w dwa wiadra – w jednym będzie woda z szamponem, w drugim czysta woda do płukania ręcznika z mikrofibry.

Myjka ciśnieniowa

Ostrożnie należy posługiwać się myjką ciśnieniową, która podczas używania powinna znajdować się ok. 10-15 cm od czyszczonej powierzchni – jest to szczególnie ważne w przypadku mycia kół oraz miejsc, w których znajdują się ewentualne emblematy.

Karoseria

Należy unikać czyszczenia karoserii na sucho, zapobiegnie to ewentualnym zarysowaniom.

Pod żadnym pozorem nie wolno nakładać środków czyszczących na rozgrzaną karoserię, może to spowodować odbarwienia i plamy.

Przyczyna odbarwień i przebarwień mogą być także odchody ptaków, które należy usuwać niezwłocznie po pojawieniu się na karoserii.

Udostępnij