Pielęgnacja samochodu

Technologia samochodowa MPFI

Patrycja Zając
maj 13 2021

Prawie wszystkie samochody w dzisiejszym świecie posiadają na swoich silnikach oznaczenie MPFI, ale większość ludzi nie wie, co ono właściwie oznacza. MPFI to skrót od angielskiej nazwy Multi-point Fuel Injection system, który jest stosowany w samochodach nowej generacji. MPFI może być po prostu określane jako nowa gama gaźników, które są używane we wszystkich silnikach benzynowych na całym świecie. System ten w rzeczywistości działa jak mała jednostka komputerowa, która reguluje różne aspekty pracy silnika. Ten rodzaj technologii samochodowej spowodował lepsze zużycie paliwa, lepszą wydajność silnika, a także większą moc wyjściową w samochodzie. To tylko kilka powodów, które przyczyniły się do wzrostu i znaczenia MPFI jako lepszego systemu silników benzynowych.

samochód

Wieloportowy wtrysk paliwa w samochodzie - technologia MPFI

Wiadomo, że aby samochód mógł być właściwie prowadzony, potrzebuje źródła paliwa, które może być płynne lub elektryczne, a nawet może być mieszanką tych dwóch. W silnikach cieczowych paliwo musi zostać spalone, aby wytworzyć energię potrzebną do napędzania pojazdu. System MPFI wykorzystuje małą jednostkę komputerową, która z kolei steruje silnikiem samochodu. Samochody benzynowe mają zazwyczaj 3 lub więcej cylindrów, w których paliwo jest spalane w celu wytworzenia energii. W przypadku młynów MPFI, przy każdym cylindrze znajduje się jeden wtryskiwacz paliwa, przez który paliwo jest wpuszczane do komory spalania. Wiele nowych samochodów zostały zainstalowane z tego typu systemu tak, aby uczynić je skutecznym na wydajność, jak również skalę przebiegu.

Wcześniej, gaźniki były głównym źródłem, gdzie benzyna została zmieszana z powietrzem w wymaganej ilości, a następnie został wysłany do cylindra lub komory spalania. Główną pustką w tego typu systemu było to, że był czysto mechaniczny i nie miał żadnego źródła do kontroli lub monitorowania go. W czasach, gaźnik może mieszać więcej ilości paliwa lub powietrza, a to spowodowało nieregularny proces spalania. To z kolei miało wpływ na wydajność samochodu, który stworzył wielką ilość zanieczyszczeń w samochodzie. Jednakże, wraz z postępem w technologii samochodowej, problem ten został skutecznie wyeliminowany przez systemy MPFI.

Poprzez ten inteligentny system, wszystkie cylindry pojazdu, czy to normalny hatchback lub hi-tech samochód, są traktowane niezależnie. W systemie MPFI zainstalowany jest mikroprocesor, który prawidłowo oblicza ilość benzyny i powietrza potrzebną do zmieszania, a następnie wysyła mieszankę tylko do cylindrów. Dla tych danych wejściowych, mikroprocesor korzysta z różnych aspektów samochodu i sprawdza wszystkie warunki samochodu przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Mikroprocesor odczyta temperaturę, prędkość, obciążenie, warunki biegu jałowego i warunki pracy silnika, a następnie tylko rozpocznie mieszanie paliwa i powietrza. Również kilka z nowoczesnych pojazdów ma unikalny in-car tech, który skutecznie określa nawyki jazdy konkretnej osoby, zapisuje je w chipie, a następnie wykonuje obliczenia odpowiednio.

Udostępnij