Polerowanie i korekta lakieru

Polerowanie bez tajemnic - pasty polerskie i urządzenia mechaniczne

Ireneusz Przytuła
sty 26 2017

Czyszczenie karoserii

Powłoki lakiernicze w samochodach osobowych są nieustannie wystawiane na ciężkie próby. Oczywiście, nie inaczej jest i w przypadku innych części samochodu, nie da się jednak ukryć tego, że właśnie lakierowi stawiamy największe oczekiwania.

Czynników, które mają na niego niekorzystny wpływ nie jest wcale mało, warto więc wspomnieć choćby o ostrym słońcu, kurzu, a także o myjniach automatycznych, w których na ogół nie podchodzi się do samochodów z przesadną delikatnością. Wszystko to sprawia, że nie mija wiele czasu, a na powierzchni lakieru zaczynają pojawiać się niewielkie ryzy, do powstania których przyczyniła się właśnie jego codzienna eksploatacja lub niewłaściwe mycie. Na szczęście, mówimy o problemie, z którym można się uporać.

Polerowanie lakieru

Jeśli w grę wchodzi polerowanie, jest ono możliwe w odniesieniu do każdego pojazdu, w którym mamy do czynienia ze standardowym lakierem akrylowym. Oczywiście, nie jest to czynność, która może być wykonywana często, takie podejście przyczynia się bowiem niejednokrotnie do tego, że szkód jest bez porównania więcej niż korzyści. Już na etapie produkcji samochodu karoseria powstaje z różnych warstw i to właśnie one tworzą tafle, która, przynajmniej na początku, jest błyszcząca i nieskazitelna.

Mamy zatem do czynienia z preparatami antykorozyjnymi, podkładami, lakierami bazowymi oraz z powłoką bezbarwną, która jest nakładana już na końcu. Ona wydaje się zresztą najbardziej istotna, scala bowiem wszystkie warstwy nałożone wcześniej. Jest najmocniejsza, nawet ona nie jest jednak niezniszczalna.

Powłoka lakieru

Mycie nadwozia

Każde auto, które było już używane nosi więc tego ślady, a drobne otarcia i zarysowania to zjawisko dość powszechne. Jeśli polerowanie ma być rzeczywiście skuteczne, powinno być poprzedzone myciem nadwozia, warto przy tym dołożyć starań, aby czynność ta została wykonana maksymalnie starannie. Jest to wyjątkowo ważny krok, często bowiem zagrożenie stanowią nawet drobinki kurzu i piasku.

Osuszenie karoserii

Jeśli więc porządnie umyjemy karoserię, możemy przystąpić do jej suszenia, choć nie będzie niczym złym pozwolenie jej na samoczynne osuszenie. Taka kąpiel może być przeprowadzona z wyprzedzeniem, zaleca się jednak, aby odbyła się w tym miejscu, w którym planujemy polerować lakier. Już po usunięciu zabrudzeń można przystąpić do polerowania mając świadomość tego, że kluczowe znaczenie będzie w tym wypadku odgrywała odpowiednia pasta. Te różnią się przede wszystkim z uwagi na gradację, ich wybór powinien być więc uzależniony od tego, w jakim stanie znajduje się samochód, który jest w centrum naszego zainteresowania.

Udostępnij