Narzędzia do polerowania samochodu

Polerka mechaniczna, czy pasta polerska? Produkty i metody polerowania samochodu

Ireneusz Przytuła
sty 26 2017

Dodatki samochodowe

Dla każdego właściciela samochodu lśniąca karoseria samochodu to prawdziwy powód do dumy. Tak jak czyste, lśniące buty, tak czysty, zadbany samochód może powiedzieć dużo o nas.

Jeśli lakier straci połysk, to równocześnie cały samochód straci na estetyce wizualnej oraz co za tym idzie na wartości. Co możemy z tym zrobić? Najlepszym sposobem jest wypolerowanie lakieru, jednak trzeba to wykonać bardzo profesjonalnie aby nie uszkodzić lakieru.

Dlaczego połysk karoserii zanika?

Dzieje się tak ze względu na kilka czynników. Pierwszym jest to, że najczęściej każdy z nas myje auto na myjni ręcznej wysokociśnieniowej, po której na lakierze zostaje brud statyczny, z którym nie poradzi sobie nawet najsilniejszy strumień wody. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu powinno się z pomocą gąbki ręcznie zmyć lakier, co powinno wystarczyć do tego aby przywrócić blask. Brak połysku i zmatowienie pojawiają się pod wpływem czynników atmosferycznych i promieni słonecznych, na które nie mamy już takiego wpływu. Kolejnym czynnikiem jest także to, że zdarza się podczas mycia gąbką lub na myjni szczotkowej na powierzchni lakieru znajdzie się piasek lub inne odpryski które porysują lakier

Jak przygotować auto do polerowania?

Podstawa w każdym przypadku jest mycie samochodu. Do mycia najlepiej użyć specjalnych preparatów i czystej gąbki, które pomogą nam w usuwaniu brudu. Na zabrudzenia karoserii składają się odpryski asfaltu, smoły, brud statyczny, resztki organiczne, cząstki sadzy, pył i ptasie odchody. Jeśli zauważymy, że samochód wymaga gruntownego mycia, to najlepiej użyć glinki do czyszczenia karoserii, która daje znakomite efekty.

Jak umyć samochód?

Do mycia powinno się zawsze używać gąbki lub szczotki z miękkim włosem, a do spłukiwania można już z powodzeniem użyć myjki ciśnieniowej. Zwróćmy uwagę na twardość wody użytej do mycia, ponieważ woda o dużej twardości zostawi białe ślady, możliwe do usunięcia miękkim ręcznikiem lub też dodanie do wody kilku kropel płynu do mycia..

Co wybrać – polerowanie ręczne czy mechaniczne?

Zależy to od stanu karoserii i od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Polerowanie ręczne nada piękny połysk, lecz nie usunie mikro-rysek, które lepiej polerować mechanicznie. Na końcu zawsze warto użyć nabłyszczacza lub mleczka wykańczającego.

Urządzenia do polerowania

Do dyspozycji mamy szlifierkę kątową, polerkę rotacyjną, profesjonalną maszynę do polerowania i polerkę mimośrodkową. Podczas polerowania trzeba uważać, aby zbyt długo nie trzymać urządzenia w jednym miejscu, bo może dojść do tzw. przepalenia lakieru.

Udostępnij