Polerowanie i korekta lakieru

Polerowanie samochodu - najważniejsze wskazówki

Patrycja Zając
lip 2 2017

Korekta lakieru samochodowego

Trudno się cieszyć, gdy lakier naszego samochodu jest porysowany i coraz bardziej matowy. Zaobserwowanie takich zmian powinno być więc odbierane jako sygnał do tego, że najwyższy czas zainteresować się pojazdem. Oczywiście, możemy zapewnić blask powłoce lakierniczej na kilka sposobów, najskuteczniejszym z nich wydaje się jednak jej polerowanie.

Delikatne oblicze lakieru samochodowego

Powłoki lakiernicze muszą być traktowane ze szczególną starannością, nie ma bowiem takiego kierowcy, który nie zdawałby sobie sprawy z tego, jak bardzo są one delikatne. Często wystarczy niewielki kamień, który uderzy w samochód w trakcie jazdy, by pojawiła się szpecąca lakier rysa. Niestety, równie częste jest zjawisko jego uszkodzenia w momencie, w którym zajęliśmy się konserwacją lakieru, popełniliśmy jednak pewne błędy w tym zakresie. Jeśli zatem przystępujemy do zabiegów pielęgnacyjnych, jednym z pierwszych jest opłukanie samochodu. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem aktywnej piany, taki sposób jest bowiem nie tylko najszybszy, ale i najskuteczniejszy. Oczywiście, zaleca się zachowanie pewnej dozy ostrożności, bardzo często bowiem my sami rozprowadzamy aktywną pianę w niewłaściwy sposób.

Technika polerowania lakieru

Warto zatem zrezygnować z klasycznej gąbki i zastąpić ją rękawicą wykonaną z wełny lub z mikrofibry. Takie rozwiązanie pozwoli nam chronić lakier przed drobnymi zarysowaniami, które jest w stanie wywołać nawet brud osadzający się na gąbce. Innym wykroczeniem jest szorowanie lakieru w nadziei, że brud szybko ustąpi. Niestety, doświadczenie pokazuje, że prowadzi to do zwiększenia tarcia, a co za tym idzie lakier staje się jeszcze bardziej podatny na uszkodzenia niż miało to miejsce wcześniej. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zrezygnować też z myjni automatycznych.

Jeśli chcemy sami polerować lakier, musimy pamiętać o tym, że nie każda rysa nadaje się do takich zabiegów. Jeśli jest głęboka, postarajmy się poszukać wsparcia u specjalistów, choć w innych okolicznościach możemy próbować radzić sobie samodzielnie.

Polerowanie ręczne czy maszynowe?

Możemy zdecydować się zarówno na polerowanie ręczne, jak i maszynowe. Oba są tak samo skuteczne, choć wymagają odpowiedniego przygotowania. Przy polerowaniu ręcznym najlepiej stosować agresywne pasty, siła nacisku rąk może się bowiem okazać niewystarczająca, aby uszkodzić lakier. Jeśli chcemy pozbyć się głębszych rys, musimy sięgnąć po maszynę polerską.

Udostępnij