Pielęgnacja samochodu

Kosmetyki do czyszczenia szyb samochodowych

Ireneusz Przytuła
Czerwiec 15 2017

Czym umyć szyby samochodowe

Brudne szyby nie są pożądane w samochodzie, bo nadają mu nieelegancki wygląd i zdecydowanie utrudniają jazdę. Wszystkie szyby samochodu, tylne, przednia i boczne, są narażone na zanieczyszczenia spowodowane odchodami ptaków, plamami z błota albo brudu z ulic.

Próbując to wszystko wyczyścić, często natrafia się na preparaty, które pozostawiają brzydkie smugi albo nie doczyszczają do końca. Poniżej znajdują się takie środki czyszczące, które dają gwarancję kompletnego czyszczenia, bo skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia.

Ręczne mycie

Jeśli płyn do szyb jest dobry, to pomoże usunąć zabrudzenia nie tylko z szyb i reflektorów, ale też z powierzchni szklanych innego rodzaju oraz blatów laminowanych. Nadaje się do czyszczenia suchego brudu oraz tłustych plam. To dlatego, że zawiera on specjalne nanocząsteczki, które są w stanie wytworzyć dodatkową warstwę ochronną, pozwalającą ochronić powierzchnię przed zbyt szybkim osadzaniem się kurzu i brudu.

Sonax – płyn do usuwania owadów to bardzo dobry preparat, rozprawiający się ze śladami po owadach pozostałymi i na szybach, i na karoserii, jak można domyślić się po nazwie. Można go zakupić w formie spryskiwacza o pojemności 0,5 l. Jeśli natomiast nie zauważa się, aby owady były głównym problemem, wpływającym na duże zabrudzenie szyb samochodowych, to można wykorzystać Sonax – płyn do mycia szyb w podstawowej wersji. To dobry wybór na każdy rodzaj zabrudzeń.

Płynem do mycia szyb da się wyczyścić każdą powierzchnię. Można go kupić w pojemności 500 ml, a usuwa tłuszcze, oleje, owady i osady. Jest w pełni bezpieczny i dla szkła, i dla karoserii, nie pozostawia też na nich żadnych smug. Sprawia, że czyszczenie samochodu jest szybsze i efektywniejsze.

Ściereczki i ściągacze do mycia szyb

Podczas ręcznego mycia szyb można użyć do czyszczenia ściereczek albo ściągaczy. Wybór spośród tych dwóch zależy od indywidualnych preferencji kierowcy. Elastyczna ściereczka nie pobrudzi rąk. Gąbka dobrze wchłonie ciecz, a długi uchwyt pomoże w sprawnym czyszczeniu karoserii bez konieczności niewygodnego pochylania się nad nią. Z takim uchwytem da się sięgnąć do każdego brudnego miejsca na szybie.

Preparaty do szyb samochodowych

Sonax – ściereczki do szyb zostały stworzone specjalnie dla tych kierowców, którzy lubią myć szyby ręcznie. Są wystarczającą nasączone, dlatego nie potrzeba dodatkowo używać wody. Co więcej, nie pozostawiają żadnych smug. Nadają się czyszczenia dużych powierzchni (np. szyb), ale i małych (takich jak lusterka). Paczka z 10 sztukami ściereczek to koszt 9,50 zł.

Odpowiedni płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy o dobrej jakości jest niezbędny w wyposażeniu samochodu, ponieważ nawet podczas jazdy na szybach mogą pojawić się zabrudzenia, które koniecznie trzeba szybko usunąć. Wspomoże to bezpieczeństwo na drodze. Wybór tych preparatów jest szeroki. Płyny letnie czasem należy rozcieńczyć, zanim się ich użyje. 1 litr koncentratu wystarcza na 100 litrów wody. Skutecznie usuwają takie zabrudzenia jak: błoto, odchody ptaków, olej, ślady po owadach.

W zimie natomiast trzeba korzystać ze specjalistycznych płynów, które kupuje się w 10-litrowych pojemnikach. Nawet przy -20 stopniach taki płyn nie zamarznie. Pozwoli na skuteczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, a także soli drogowej.

Cena preparatów do szyb

Cena różnych środków do czyszczenia szyb jest różna w zależności od tego, od jakiego producenta one pochodzą, ale też od tego, jaka ich ilość mieści się w opakowaniu. Sonax – płyn do usuwania owadów, który ma pojemność 500 ml, kosztuje 15,90 zł.

Udostępnij