Pielęgnacja samochodu

Jak przywrócić samochodowi przyjemny zapach?

Patrycja Zając
Kwiecień 21 2017

Porządki w samochodzie

Usuwanie przykrych zapachów z samochodu

Zdarzają się sytuacje, kiedy przykry zapach w samochodzie powstał na przykład w wyniku silnego zalania pojazdu. Tak dzieje się na przykład po powodziach – stąd tak wiele ofert samochodów obwieszonych choinkami zapachowymi w komisach. W takim przypadku mdły zapach jest zwykle nie do usunięcia, nawet wymianą całej tapicerki i foteli. Trzeba go maskować, starając się wybierać odpowiednie samochodowe perfumy.

Jeśli auto nie zostało zalane, w większości przypadków można poprawić zapach. Wystarczy bardzo gruntownie je posprzątać – nie żałując na to ani czasu, ani wysiłku, ani pieniędzy. Tylko solidne, rzetelne porządki przywrócą samochodowi neutralny zapach. Przede wszystkim warto zacząć od sprawdzenia nawiewu. Gromadzi się w nim sporo drobnych śmieci, odpadów organicznych (na przykład jesiennych liści), kurzu. W nawiewie może także zagnieździć się grzyb. Należy go porządnie wyczyścić, używając długiej, cienkiej sondy. Dobrze sprawdza się dozowanie ozonu. Następnym elementem wymagającym uwagi będzie filtr kabinowy. Trzeba go oczyścić lub wymienić. Na koniec warto wybrać ciekawy zapach do samochodu, nie tylko w formie popularnej choinki.

Przygotowanie do porządków

Pierwszym krokiem powinno być wysuszenie samochodu. Jeśli pada deszcz, dobrze jest wstawić go do garażu i nie używać przez kilka dni. W przypadku braku dostępnego garażu, trzeba poczekać na kilka słonecznych i suchych dni. Wilgotna tapicerka nie pozwoli dokładnie się odkurzyć, co stanowi kolejny krok.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

Odkurzanie musi być naprawdę solidne. Warto zacząć od zdemontowania foteli i kanapy, sprawdzić, czy gdzieś nie ukryły się zapomniane resztki jedzenia i siedliska brudu. Niedokładnie odkurzona tapicerka w zetknięciu z szamponem i wodą, lub środkiem czyszczącym, pokryje się rozmoczonym kurzem w postaci błota, które zmieni problem zapachu w problem trwałych plam. Do takiego odkurzania najlepiej nadaje się specjalny, samochodowy odkurzacz, choć zwyczajnym także można porządnie odczyścić wnętrze auta.

Jak wyprać tapicerkę?

Najłatwiej i najdokładniej czyści się tapicerkę za pomocą specjalnego odkurzacza. Jednak gdy nie ma do niego dostępu, można poszukać dobrych jakościowo preparatów. Forma sprayu będzie najbardziej komfortowa i wygodna w użyciu, pozwoli też dotrzeć w najwięcej zakamarków. Aktywna piana z preparatu powinna wyciągnąć zabrudzenia z tapicerki. Warto kupić nieco więcej opakować – na przykład trzy zamiast jednego. Taka nadwyżka zapobiega niedoczyszczeniu samochodu z obawy o to, że zabraknie specyfiku.

Udostępnij